Projekt Erasmus+ vytvára základy medzinárodného partnerstva škôl

Projekt Erasmus+ vytvára základy medzinárodného partnerstva škôl

Základy partnerstva škôl

„Výměna postupů a dobré praxe"

V novembri 2021 sa študenti našej školy zúčastnili týždňového výmenného pobytu v rámci spoločného projektu ERASMUS+ v Strednej škole gastronomie a služeb v meste Přerov v  Českej republike. Okrem našej školy, sa projektu zúčastňuje aj chorvátska stredná škola  Turisticko-ugostiteljska i prehrambena skola Bjelovar. Na spoločnom projekte troch škôl spolupracujú už druhý rok majstri odborného výcviku a študenti odborov hotelovej akadémie, cukrár, kozmetik a kaderník. V rámci projektu sú plánované 3 výmenné stretnutia v každej zo zúčastnených škôl.

Cieľom tohto projektu je spolupráca a odovzdávanie si skúseností s výučbou v uvedených odboroch formou spolupráce a tvorba spoločných úloh. V každom odbore študenti pripravili výrobky podľa zadania, vytvorili fotodokumentáciu a videonávody, ktoré následne spracovali do jednotnej prezentácie. Pre prvé stretnutie bola jednotná téma „Párty“. Svoje produkty prezentovali jednotlivé školy práve na tomto stretnutí, kde si mohli navzájom vymeniť skúsenosti a nadviazať nové priateľstvá. Stretnutia v Přerove sa zúčastnili vybraní 5 študenti a 4 pedagógovia z našej školy.

A ako to vnímali naši študenti?

Všetci sme boli ubytovaní v miestnom penzióne Labuť v kľudnom prostredí blízko centra mesta, kde sme sa cítili naozaj príjemne. Škola bola odtiaľ pomerne blízko, preto sme si robili ranné prechádzky na jednotlivé odborné pracoviská. Kuchári mali pracovisko odborného výcviku v školskom závode Bečva. Odbor kaderník, kozmetik a cukrár navštevovali odborný výcvik priamo v budove školy, kde sme mohli vidieť výučbu odborného výcviku aj z iného pohľadu. Videli sme rôzne nové techniky, ktoré sme si mohli následne aj prakticky vyskúšať. V strede týždňa bol kozmetičkám a kaderníčkam poskytnutý priestor na prezentáciu našej práce, kde sme mohli predviesť naše zručnosti. Po vyhodnotení sme sa presunuli do cukrárne v priestoroch školy, kde nás čakala prehliadka a ochutnávka dezertov, vytvorených českými a chorvátskymi cukrármi.

Mimo pracovných povinností sme mali vytvorený naozaj pestrý program. V pondelok po škole sme si boli na uvítanie zahrať bowling, kde sme sa všetci viac zoznámili. V utorok nás čakala prehliadka mesta Přerov, ktorú sme zakončili návštevou zaujímavého Múzea Jána Amosa Komenského, ktoré je venované histórii školstva. V stredu bol pre nás pripravený výlet do neďalekého mesta Olomouc, ktoré sme navštívili aj s našou pani riaditeľkou. Toto mesto si nás získalo pre svoje  krásne starobylé centrum, príjemnú atmosféru a naozaj bohatú  históriu, o ktorej nás informoval veľmi milý a ochotný sprievodca. Na záver výletu sme sa prepravili späť do Přerova a ukončili deň spoločnou večerou v reštaurácii.  Štvrtok sa niesol v duchu očakávaného výletu. Hneď z rána nás pred školou čakal autobus, ktorým sme sa dopravili do mesta Loštice. V Lošticiach sme navštívili múzeum výroby, histórie  Olomouckých tvarôžkov (syrečkov). Boli sme navštíviť aj miestne lahôdky a dokonca aj cukráreň, kde predávajú rôzne zákusky vyrobené z tohto známeho „syrečka“. Nikde nechýbal charakteristický závan pre tieto mliečne výrobky. Piatkový deň bol  rozlúčkový s voľnejším programom. Mali sme možnosť zakúpiť si nejaké suveníry a len tak si užívať spoločný príjemný čas. Poobede nás čakala slávnostná večera, kde sme sa všetci stretli a zhodnotili  celý týždeň . Na pamiatku prvého stretnutia projektu Erasmus plus nám boli odovzdané diplomy za účasť a menšia pozornosť za skvelú spoluprácu.

Celý tento výmenný pobyt by sme ako študenti ohodnotili ako zaujímavý projekt, ktorý nás veľmi inšpiroval a zároveň bol pre nás veľmi náučný. Potešilo nás, že sme mohli spoznať aj iné spôsoby realizovania  štúdia a odborného výcviku, spoznali sme veľa príjemných ľudí, s ktorými sa radi opäť stretneme. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať za možnosť  zúčastniť sa tohto projektu a všetkým spolužiakom odkázať, aby sa projektov nebáli. Lebo my sme sa mali naozaj skvele!

Ďakujeme!

Vladimíra Drgová, Nataša Murková, Adriana Malovcová, Lívia Psotová a Enrik Stránsky

Ing. Milena Mjartanová, koordinátor projektu


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac January 2022 Nasledujúci mesiac
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31