Exkurzia do väznice

Oddelenie prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne pod vedením p. kpt. Krajčíkovej organizovalo začiatkom novembra v našej škole prednášku v rámci preventívneho programu s názvom „Nestaň sa páchateľom – Máš možnosť voľby“. Následne bolo umožnené dňa 15. novembra jednej triede našej školy navštíviť Nemocnicu pre obvinených a odsúdených a Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, čo je jedinečné zariadenie svojho druhu na Slovensku s rôznymi stupňami ochrany.

Naša exkurzia sa začala príhovorom riaditeľa daného zariadenia. Potom nasledovala prednáška hovorkyne väznice o histórii zariadenia. Po nej mali žiaci možnosť vyskúšať si ochranné pomôcky príslušníka zásahovej jednotky Zväzu väzenskej a justičnej stráže – prilbu, ochranný štít, ochrannú vestu (jej hmotnosť je 15 kg a bolo náročné mať ju na sebe, nie to ešte sa v nej pohybovať, či dokonca utekať). Zaujali nás aj donucovacie prostriedky ako obušok, paralyzér, putá a popruhy na spútavanie rúk a nôh, dokonca aj zbraň sme si mohli chytiť do rúk a obtiahnuť ju.

Nasledovali emotívne spovede dvoch väzenkýň, ktoré verejne prezentovali svoj životný príbeh. Mali sme možnosť klásť otázky nielen im, ale aj prítomnej psychologičke a špeciálnej pedagogičke, ktoré s odsúdenými vedú terapeutické sedenia.

Počas prehliadky priestorov väznice sme nazreli cez kukátko do väzenských ciel, do niektorých nám aj umožnili vstúpiť, navštívili sme samotku (celu disciplinárneho trestu), sprchy, spoločenskú miestnosť, návštevnú miestnosť, miestnosť na vychádzky, miestnosť na cvičenie, miestnosť pre ergoterapiu (dielňu pre mužov, ktorej súčasťou bola aj pec na vypaľovanie keramiky), pracovnú miestnosť pre ženy... Dozvedeli sme sa niečo aj o vnútornom väzenskom poriadku.

Bola to pre nás zaujímavá skúsenosť počas 3-hodinovej exkurzie, no tráviť v tých priestoroch roky života, musí byť veľmi náročné. Málokedy si uvedomujeme, akú hodnotu má pre človeka sloboda... Dnes sme sa mali možnosť nad tým zamyslieť. Bol to neskutočne silný zážitok ...

II.BC, Ing. Šargavá a Mgr. Fencíková


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2023 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31