Exkurzia v dubnickej väznici

Dňa 15. 02. 2024 sa vybraní žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v Ústave na výkon trestu v Dubnici nad Váhom, ako súčasť preventívneho programu s názvom „Nestaň sa páchateľom - Máš možnosť voľby“.

Naša exkurzia začala prednáškou o režime pri výkone trestu, rozsahu obmedzení na osobnej slobode a právach odsúdených v rámci vnútorného väzenského poriadku.

Dozvedeli sme sa, že život odsúdených je plný pravidiel. Od budíčka skoro ráno, po večierku. A samozrejme, bez mobilu (to by väčšina prítomných žiakov len ťažko niesla) a len s možnosťou občasného pozerania televízie s výberom programu, na ktorom sa musia odsúdení na príslušnej cele dohodnúť. Okrem toho sme zistili, že v týchto priestoroch neplatí listové tajomstvo, keďže obsah prichádzajúcich a odchádzajúcich listov podlieha kontrole väzenských pedagógov. Jedna z pedagogičiek, ktorá nás sprevádzala, hovorila aj o tom, že väčšina odsúdených pri nekonečne pomaly plynúcom čase vo výkone trestu objaví čaro čítania kníh.

Žiaci počúvali výklad veľmi sústredene. Dostali tiež odpovede na svoje otázky. Následne absolvovali prehliadku vybraných priestorov - ciel pre odsúdených.

Nakoniec im príslušníci ochrany predviedli spôsoby použitia donucovacích prostriedkov ako obušok, paralyzér, putá a popruhy na spútavanie rúk a nôh v rozličných situáciách. Žiaci si mohli vyskúšať základnú manipuláciu s týmito prostriedkami ako aj s cvičnými modelmi zbraní, napr. vkladanie a vyberanie zásobníka pištole či samopalu, obtiahnutie tejto zbrane, správnu a bezpečnú manipuláciu so zbraňou.

Na žiakov exkurzia hlboko zapôsobila. Bola to pre nich zaujímavá skúsenosť. Počas 3-hodinovej exkurzie mali možnosť zamyslieť sa nad tým, že  tráviť vo väzenských priestoroch roky života, musí byť veľmi náročné. Čas má inú dĺžku vo väzení a inú na slobode, preto si len málokedy uvedomujeme, akú skutočnú hodnotu má pre človeka osobná sloboda...

Bol to neskutočne silný zážitok..

II.DA, Mgr. Juraj Fencík, Mgr. Ľubomíra Baginová


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30