Projekt School Food Climate Challenge

Novozahájený projekt s názvom School Food Climate Challenge, financovaný v rámci programu Erasmus+, vytvorí vzdelávacie digitálne nástroje pre pedagógov, aby mohli inšpirovať študentov stať sa skutočnými tvorcami zmien v našom prechode na udržateľný potravinový systém v Európe.

Projekt bol zahájený v septembri 2022 a bude trvať do augusta 2024.

Projektom chceme  inšpirovať a zapojiť mladých ľudí, aby sa stali skutočnými tvorcami zmien pri prechode na udržateľný potravinový systém v Európe. 

Projekt bude realizovať šesť partnerov z troch krajín:

  • Skutečně zdravá škola, z.s. (ČR),
  • Skutočně zdravá škola (SR),
  • DANACHDA - BILDUNG FUR NACHHALTIGKEIT (RAK)

 školy:

  • EKO GYMNÁZIUM BRNO o.p.s. (ČR)
  • Stredná odborná škola obchodu a služieb, Trenčín (SR)
  • VBS Schönborngasse Viedeň (RAK).

Stratégia EÚ Z farmy na stôl bude slúžiť ako akčný plán projektu.

Ako kľúčový nástroj na zmenu boli vybrané potraviny a aspekty súvisiace s potravinami, pretože kríza klímy, biodiverzity, zdravie a sociálna kríza, ktorým dnes naša planéta čelí, sú vzájomne hlboko prepojené a udržateľné potravinové systémy môžu priniesť prospech všetkým štyrom oblastiam.

Stratégia Z farmy na stôl je jadrom európskej Zelenej dohody.

Komplexne sa zaoberá výzvami udržateľných potravinových systémov a uznáva neoddeliteľné väzby medzi zdravými ľuďmi, zdravou spoločnosťou a zdravou planétou. Stratégia je tiež ústredným bodom programu Komisie na dosiahnutie Cieľov trvalo udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov.

Aktivity projektu budú zamerané na školy, konkrétne na učiteľov a študentov (14-18 rokov) stredných škôl v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku.

V rámci projektu bude vytvorená online platforma pre zdieľanie vzdelávacích a školiacich zdrojov pre učiteľov, ktorá poskytne znalosti o stratégii Z farmy na stôl a nástroje pre rozvoj ich zručností a kompetencií k aktívnemu hľadaniu miestnych riešení pre udržateľnosť nášho potravinového systému.

Kľúčovou aktivitou bude výzva Young Food ChangeMakers Challenge – výzva na akciu pre školy a študentov, aby vo svojej školskej komunite naplánovali a realizovali projekty, ktoré by nejakým spôsobom riešili najväčšie potravinové problémy súčasnosti a pomohli tak dosiahnuť jednu z priorít stratégie Z farmy na stôl.

Ing. D. Šargavá, koordinátor projektu

https://skutocnezdravaskola.sk/blog/novinky/projekt-school-food-climate-challenge-chce-zapojit-mladez-do-klimatickych-rieseni

Dokumenty na stiahnutie

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31